B32371A2157J050
Part Number:
B32371A2157J050
Description:
CAP FILM 150UF 5% 250VAC RADIAL
Capacitance :
150 µF
Height - Seated (Max) :
5.315" (135.00mm)
Lead Spacing :
1.378" (35.00mm)
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Size / Dimension :
2.500" Dia (63.50mm)
Termination :
Threaded, Male
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
250V