C44PKGR6120RASK
Part Number:
C44PKGR6120RASK
Description:
CAP FILM 120UF 10% 1KVDC RADIAL
Applications :
Power Factor Correction (PFC); Commutation; EMI, RFI Suppression
Capacitance :
120 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Long Life
Height - Seated (Max) :
7.835" (199.00mm)
Lead Spacing :
1.102" (28.00mm)
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
2.559" Dia (65.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
440V
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)