MKP385627040JYI5T0
Part Number:
MKP385627040JYI5T0
Description:
CAP FILM 27UF 5% 400VDC RADIAL
Capacitance :
27 µF
Height - Seated (Max) :
1.969" (50.00mm)
Lead Spacing :
2.067" (52.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 110°C
Size / Dimension :
2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
200V
Voltage Rating - DC :
400V