PHB1405350KRST
Part Number:
PHB1405350KRST
Description:
CAP FILM 35UF 10% 400VDC RADIAL
Capacitance :
35 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.3 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
2.264" (57.50mm)
Lead Spacing :
2.067" (52.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial - 6 Leads
Size / Dimension :
2.264" L x 1.496" W (57.50mm x 38.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
275V
Voltage Rating - DC :
400V