PHB1335470KRST
Manufacturer:
Nichicon
Part Number:
PHB1335470KRST
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 47UF 10% 330VDC RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Category :
Film Capacitors
Applications :
High Frequency, Switching
Capacitance :
47 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.1 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
2.264" (57.50mm)
Lead Spacing :
2.067" (52.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial - 6 Leads
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
2.264" L x 1.496" W (57.50mm x 38.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
220V
Voltage Rating - DC :
330V