MKP1839047631
Manufacturer:
Vishay BC Components
Part Number:
MKP1839047631
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 47PF 1% 630VDC AXIAL
Manufacturer :
Vishay BC Components
Category :
Film Capacitors
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
47 pF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.197" Dia x 0.433" L (5.00mm x 11.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±1%
Voltage Rating - AC :
250V
Voltage Rating - DC :
630V