C44PLGR6500RBSK
Part Number:
C44PLGR6500RBSK
Description:
CAP FILM 500UF 10% 700VDC RADIAL
Capacitance :
500 µF
Height - Seated (Max) :
7.835" (199.00mm)
Lead Spacing :
1.378" (35.00mm)
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Size / Dimension :
3.346" Dia (85.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
330V
Voltage Rating - DC :
700V