106K100CS4-FA
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
106K100CS4-FA
Description:
CAP NETWORK 10UF 100V 14DIP
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
Capacitance :
10 µF
Dielectric Material :
Polymer, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3 mOhms
Features :
Low ESR, Low ESL
Height - Seated (Max) :
0.252" (6.40mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
14-DIP
Size / Dimension :
0.995" L x 0.500" W (25.30mm x 12.70mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
100V