T15W1NR-F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
T15W1NR-F
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 1UF 10% 1.5KVDC RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
EMI, RFI Suppression
Capacitance :
1 µF
Dielectric Material :
Paper, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
High Temperature
Height - Seated (Max) :
2.190" (55.63mm)
Lead Spacing :
0.810" (20.57mm)
Mounting Type :
Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
2.160" L x 1.310" W (54.86mm x 33.27mm), Lip
Termination :
Threaded, Male
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
1500V (1.5kV)