MKT1820682165M
Part Number:
MKT1820682165M
Description:
CAP FILM 82UF 10% 160VDC RADIAL
Capacitance :
82 µF
Height - Seated (Max) :
1.732" (44.00mm)
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
1.654" L x 0.945" W (42.00mm x 24.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
63V
Voltage Rating - DC :
160V