FKM3G004703ASOJSSD
Manufacturer:
WIMA
Part Number:
FKM3G004703ASOJSSD
Category:
Film Capacitors
Description:
FKM 3 470 pF 400 VDC 5% 3x9x13 P
Manufacturer :
WIMA
Category :
Film Capacitors
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
470 pF
Dielectric Material :
Plastic, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.354" (9.00mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.512" L x 0.118" W (13.00mm x 3.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
250V
Voltage Rating - DC :
400V