947D211K132AFGSN
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
947D211K132AFGSN
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 210UF 10% 1.3KVDC RAD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
DC Link, DC Filtering
Capacitance :
210 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.7 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
4.449" (113.00mm)
Lead Spacing :
1.260" (32.00mm)
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Operating Temperature :
-45°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
3.346" Dia (85.00mm)
Termination :
Threaded, Female
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
230V
Voltage Rating - DC :
1300V (1.3kV)