MKP1839568161
Part Number:
MKP1839568161
Description:
CAP FILM 6.8UF 1% 160VDC AXIAL
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
6.8 µF
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Size / Dimension :
0.728" Dia x 1.634" L (18.50mm x 41.50mm)
Tolerance :
±1%
Voltage Rating - AC :
100V
Voltage Rating - DC :
160V