B32371A4706J020
Part Number:
B32371A4706J020
Description:
CAP FILM 70UF 5% 1.05KVDC RADIAL
Capacitance :
70 µF
Height - Seated (Max) :
4.724" (120.00mm)
Lead Spacing :
1.378" (35.00mm)
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Size / Dimension :
2.500" Dia (63.50mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
420V
Voltage Rating - DC :
1050V (1.05kV)