PHB1335550KRSD
Part Number:
PHB1335550KRSD
Description:
CAP FILM 55UF 10% 330VDC RADIAL
Capacitance :
55 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.1 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
2.264" (57.50mm)
Lead Spacing :
2.067" (52.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial
Size / Dimension :
2.264" L x 1.496" W (57.50mm x 38.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
220V
Voltage Rating - DC :
330V