FKM2D001001A00JSSD
Manufacturer:
WIMA
Part Number:
FKM2D001001A00JSSD
Category:
Film Capacitors
Description:
FKM2 100/100/5 LS5 RoHS BULK 2.5
Manufacturer :
WIMA
Category :
Film Capacitors
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
100 pF
Dielectric Material :
Plastic, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.256" (6.50mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
100V