947D241K132AGGSN
Part Number:
947D241K132AGGSN
Description:
CAP FILM 240UF 10% 1.3KVDC RAD
Capacitance :
240 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
5.000" (127.00mm)
Lead Spacing :
1.260" (32.00mm)
Operating Temperature :
-45°C ~ 85°C
Size / Dimension :
3.346" Dia (85.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
230V
Voltage Rating - DC :
1300V (1.3kV)