MKP1839447161
Part Number:
MKP1839447161
Description:
CAP FILM 0.47UF 1% 160VDC AXIAL
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
0.47 µF
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Package / Case :
Axial
Size / Dimension :
0.354" Dia x 0.748" L (9.00mm x 19.00mm)
Tolerance :
±1%
Voltage Rating - AC :
100V
Voltage Rating - DC :
160V