MKP1839433634HQ
Manufacturer:
Vishay BC Components
Part Number:
MKP1839433634HQ
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.33UF 5% 630VDC AXIAL
Manufacturer :
Vishay BC Components
Category :
Film Capacitors
Applications :
High Pulse, DV/DT
Capacitance :
0.33 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 110°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.433" Dia x 1.043" L (11.00mm x 26.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
300V
Voltage Rating - DC :
630V