MKP1845215206R
Manufacturer:
Vishay BC Components
Part Number:
MKP1845215206R
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 1500PF 20% 2KVDC RADIAL
Manufacturer :
Vishay BC Components
Category :
Film Capacitors
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Capacitance :
1500 pF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.256" Dia x 1.142" L (6.50mm x 29.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±20%
Voltage Rating - AC :
700V
Voltage Rating - DC :
2000V (2kV)