MKP1839510163
Part Number:
MKP1839510163
Description:
CAP FILM 1UF 2.5% 160VDC AXIAL
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
1 µF
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Package / Case :
Axial
Size / Dimension :
0.413" Dia x 1.043" L (10.50mm x 26.50mm)
Tolerance :
±2.5%
Voltage Rating - AC :
100V
Voltage Rating - DC :
160V