947D471K102DCRSN
Part Number:
947D471K102DCRSN
Description:
CAP FILM 470UF 10% 1KVDC RADIAL
Capacitance :
470 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
0.9 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
2.992" (76.00mm)
Lead Spacing :
1.969" (50.00mm)
Operating Temperature :
-45°C ~ 85°C
Size / Dimension :
4.567" Dia (116.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
230V
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)