44AJGP5250ZA0J
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
44AJGP5250ZA0J
Category:
Film Capacitors
Description:
25 700V
In Stock:
112
Manufacturer :
KEMET
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
25 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
4.055" (103.00mm)
Lead Spacing :
0.878" (22.30mm)
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Can
Ratings :
Size / Dimension :
2.362" Dia (60.00mm)
Termination :
Threaded, Male
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
400V
Voltage Rating - DC :
700V