MKP1848712084Y5
Part Number:
MKP1848712084Y5
Description:
MKP 120UF 5% 800VDC RADIAL PITCH
Applications :
Automotive; DC Link, DC Filtering
Capacitance :
120 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.2 mOhms
Features :
Low ESR
Height - Seated (Max) :
2.579" (65.50mm)
Lead Spacing :
2.067" (52.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial - 4 Leads
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
2.264" L x 2.756" W (57.50mm x 70.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
800V