SNU102K105R-F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
SNU102K105R-F
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 1UF 10% 1KVPK RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
High Pulse, DV/DT; Snubber
Capacitance :
1 µF
Dielectric Material :
Paper, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
2.134" (54.20mm)
Lead Spacing :
0.810" (20.57mm)
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-50°C ~ 70°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
2.100" L x 1.810" W (53.34mm x 45.97mm)
Termination :
Solder Lug
Tolerance :
±10%