B32373B5806J030
Part Number:
B32373B5806J030
Description:
CAP FILM 80UF 5% 1.35KVDC RADIAL
Applications :
General Purpose
Capacitance :
80 µF
Height - Seated (Max) :
5.689" (144.50mm)
Lead Spacing :
1.378" (35.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Size / Dimension :
3.346" Dia (85.00mm)
Termination :
Threaded, Male
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
530V
Voltage Rating - DC :
1350V (1.35kV)