947D371K122DDRSN
Part Number:
947D371K122DDRSN
Description:
CAP FILM 370UF 10% 1.2KVDC RAD
Capacitance :
370 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.2 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
3.465" (88.00mm)
Lead Spacing :
1.969" (50.00mm)
Operating Temperature :
-45°C ~ 85°C
Size / Dimension :
4.567" Dia (116.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
230V
Voltage Rating - DC :
1200V (1.2kV)