947D641K102CGRSN
Part Number:
947D641K102CGRSN
Description:
CAP FILM 640UF 10% 1KVDC RADIAL
Capacitance :
640 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.7 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
5.000" (127.00mm)
Lead Spacing :
1.969" (50.00mm)
Operating Temperature :
-45°C ~ 85°C
Size / Dimension :
3.937" Dia (100.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
230V
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)