MKX2AW24702F00MSSD
Manufacturer:
WIMA
Part Number:
MKX2AW24702F00MSSD
Category:
Film Capacitors
Description:
MKP-X2 0.047 UF 305 VAC 5.7X12.5
Manufacturer :
WIMA
Category :
Film Capacitors
Applications :
EMI, RFI Suppression
Capacitance :
0.047 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.492" (12.50mm)
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
X2
Size / Dimension :
0.406" L x 0.224" W (10.30mm x 5.70mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±20%
Voltage Rating - AC :
305V