MKP1848C71412JY5
Part Number:
MKP1848C71412JY5
Description:
CAP FILM 140UF 5% 1.2KVDC RADIAL
Applications :
DC Link, DC Filtering
Capacitance :
140 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.5 mOhms
Features :
Low ESR; Low ESL; Long Life
Height - Seated (Max) :
2.559" (65.00mm)
Lead Spacing :
0.799" (20.30mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial - 12 Leads
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
2.264" L x 5.118" W (57.50mm x 130.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
1200V (1.2kV)