664HC1600K2SM6
Manufacturer:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part Number:
664HC1600K2SM6
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.66UF 10% 600VAC CHASS
Manufacturer :
Category :
Film Capacitors
Applications :
Conduction Cooled; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
0.66 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
0.8 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
1.201" (30.50mm)
Lead Spacing :
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
2.677" L x 1.189" W (68.00mm x 30.20mm)
Termination :
Threaded, Female
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
600V