MKP1839439084HQR
Part Number:
MKP1839439084HQR
Description:
CAP FILM 0.39UF 5% 850VDC AXIAL
Applications :
High Pulse, DV/DT
Capacitance :
0.39 µF
Operating Temperature :
-55°C ~ 110°C
Package / Case :
Axial
Size / Dimension :
0.591" Dia x 1.240" L (15.00mm x 31.50mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
400V
Voltage Rating - DC :
850V