855LC5700K5PM8
Manufacturer:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part Number:
855LC5700K5PM8
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 8.5UF 700VAC CHAS MT
Manufacturer :
Category :
Film Capacitors
Applications :
Conduction Cooled; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
8.5 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
0.7 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
2.146" (54.50mm)
Lead Spacing :
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
3.937" L x 3.937" W (100.00mm x 100.00mm)
Termination :
Threaded, Female
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
700V