MKP1839515161
Part Number:
MKP1839515161
Description:
CAP FILM 1.5UF 1% 160VDC AXIAL
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
1.5 µF
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Package / Case :
Axial
Size / Dimension :
0.472" Dia x 1.043" L (12.00mm x 26.50mm)
Tolerance :
±1%
Voltage Rating - AC :
100V
Voltage Rating - DC :
160V