MKP1839447124HQR
Part Number:
MKP1839447124HQR
Description:
CAP FILM 0.47UF 5% 1.25KVDC AXL
Applications :
High Pulse, DV/DT
Capacitance :
0.47 µF
Operating Temperature :
-55°C ~ 110°C
Package / Case :
Axial
Size / Dimension :
0.650" Dia x 1.240" L (16.50mm x 31.50mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
425V
Voltage Rating - DC :
1250V (1.25kV)