MKP1848H55050KK2
Part Number:
MKP1848H55050KK2
Description:
CAP FILM 5UF 10% 500VDC RADIAL
Applications :
Automotive; DC Link, DC Filtering
Capacitance :
5 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
10.1 mOhms
Features :
85C/85% Humidity; Low ESR, Low ESL
Height - Seated (Max) :
1.012" (25.70mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
1.260" L x 0.591" W (32.00mm x 15.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
500V