135HC6700K2EM8
Manufacturer:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part Number:
135HC6700K2EM8
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 1.33UF 700VAC CHAS MT
Manufacturer :
Category :
Film Capacitors
Applications :
Conduction Cooled; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
1.33 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
0.3 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
1.193" (30.30mm)
Lead Spacing :
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
2.205" L x 2.598" W (56.00mm x 66.00mm)
Termination :
Threaded, Female
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
700V