335HC5750KR
Manufacturer:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part Number:
335HC5750KR
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 3.3UF 10% 750VAC AXIAL
Manufacturer :
Category :
Film Capacitors
Applications :
Conduction Cooled; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
3.3 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
2.819" (71.60mm)
Lead Spacing :
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Axial, Can - Screw Terminals
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
3.150" Dia (80.00mm)
Termination :
Threaded, Female
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
750V