FKP0C014700E00JSSD
Manufacturer:
WIMA
Part Number:
FKP0C014700E00JSSD
Category:
Film Capacitors
Description:
FKP 02 4700 pF 63 VDC 5% Standar
Manufacturer :
WIMA
Category :
Film Capacitors
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
4700 pF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.354" (9.00mm)
Lead Spacing :
0.098" (2.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.181" L x 0.181" W (4.60mm x 4.60mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
40V
Voltage Rating - DC :
63V