376HC5500KR
Manufacturer:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part Number:
376HC5500KR
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 37UF 10% 500VAC AXIAL
Manufacturer :
Category :
Film Capacitors
Applications :
Conduction Cooled; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
37 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
0.2 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
2.819" (71.60mm)
Lead Spacing :
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Axial, Can - Screw Terminals
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
4.016" Dia (102.00mm)
Termination :
Threaded, Female
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
500V