FKP2L012201I00HSSD
Part Number:
FKP2L012201I00HSSD
Description:
FKP 2 2200 pF 800 VDC 6.5x8x7.2
In Stock:
850
Capacitance :
2200 pF
Height - Seated (Max) :
0.315" (8.00mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Size / Dimension :
0.283" L x 0.256" W (7.20mm x 6.50mm)
Tolerance :
±2.5%
Voltage Rating - AC :
250V
Voltage Rating - DC :
800V