MKP1837333013D
Manufacturer:
Vishay BC Components
Part Number:
MKP1837333013D
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.033UF 2.5% 160VDC RAD
Manufacturer :
Vishay BC Components
Category :
Film Capacitors
Applications :
High Frequency, Switching
Capacitance :
0.033 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.354" (9.00mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.295" L x 0.295" W (7.50mm x 7.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±2.5%
Voltage Rating - AC :
100V
Voltage Rating - DC :
160V