MKP1837333013W
Part Number:
MKP1837333013W
Description:
CAP FILM 0.033UF 2.5% 160VDC RAD
Applications :
High Frequency, Switching
Capacitance :
0.033 µF
Height - Seated (Max) :
0.354" (9.00mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Package / Case :
Radial
Size / Dimension :
0.295" L x 0.295" W (7.50mm x 7.50mm)
Tolerance :
±2.5%
Voltage Rating - AC :
100V
Voltage Rating - DC :
160V