MKM4F041004J00JSSD
Manufacturer:
WIMA
Part Number:
MKM4F041004J00JSSD
Category:
Film Capacitors
Description:
MKM 4 1.0 UF 250 VDC 9X16X18 PCM
In Stock:
250
Manufacturer :
WIMA
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
1 µF
Dielectric Material :
Plastic, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.630" (16.00mm)
Lead Spacing :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.709" L x 0.354" W (18.00mm x 9.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
250V