SNMPG051008J4JMS00
Manufacturer:
WIMA
Part Number:
SNMPG051008J4JMS00
Category:
Film Capacitors
Description:
SNUBBER MKP 10.0 UF 400 VDC 33X4
In Stock:
25
Manufacturer :
WIMA
Category :
Film Capacitors
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Capacitance :
10 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
1.890" (48.00mm)
Lead Spacing :
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Rectangular Box
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
2.205" L x 1.299" W (56.00mm x 33.00mm)
Termination :
Screw Terminals
Tolerance :
±20%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
400V