MKS4D041002F00KSSD
Manufacturer:
WIMA
Part Number:
MKS4D041002F00KSSD
Category:
Film Capacitors
Description:
MKS 4 1.0 UF 100 VDC 5.7X12.5X10
Manufacturer :
WIMA
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
1 µF
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.492" (12.50mm)
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.406" L x 0.224" W (10.30mm x 5.70mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
63V
Voltage Rating - DC :
100V