MPX15W1680FC00MSSD
Manufacturer:
WIMA
Part Number:
MPX15W1680FC00MSSD
Category:
Film Capacitors
Description:
MP 3-X1 6800 pF 500 VAC 5x13x19
Manufacturer :
WIMA
Category :
Film Capacitors
Applications :
EMI, RFI Suppression
Capacitance :
6800 pF
Dielectric Material :
Paper, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Low ESR
Height - Seated (Max) :
0.512" (13.00mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 110°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
X1
Size / Dimension :
0.748" L x 0.197" W (19.00mm x 5.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±20%
Voltage Rating - AC :
500V