SNMPT041507I3AKS00
Manufacturer:
WIMA
Part Number:
SNMPT041507I3AKS00
Category:
Film Capacitors
Description:
SNUBBER MKP 1.5 UF 1600 VDC 31X4
In Stock:
38
Manufacturer :
WIMA
Category :
Film Capacitors
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Capacitance :
1.5 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
1.811" (46.00mm)
Lead Spacing :
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Rectangular Box
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.634" L x 1.220" W (41.50mm x 31.00mm)
Termination :
Screw Terminals
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
1600V (1.6kV)