MKS0F031000F00KSSD
Manufacturer:
WIMA
Part Number:
MKS0F031000F00KSSD
Category:
Film Capacitors
Description:
MKS 02 0.1 UF 250 VDC 5.5X10X4.6
Manufacturer :
WIMA
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.1 µF
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.394" (10.00mm)
Lead Spacing :
0.098" (2.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.181" L x 0.217" W (4.60mm x 5.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
250V