MKP1837410011R
Manufacturer:
Vishay BC Components
Part Number:
MKP1837410011R
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.1UF 1% 160VDC RADIAL
Manufacturer :
Vishay BC Components
Category :
Film Capacitors
Applications :
High Frequency, Switching
Capacitance :
0.1 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.433" (11.00mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.354" L x 0.295" W (9.00mm x 7.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±1%
Voltage Rating - AC :
100V
Voltage Rating - DC :
160V